Sinan Rifat Gitarları Anasayfa       Hakkında       Videolar

 Sinan Rifat Gitarı
Sinan Rifat Gitarı
Yorumlar...Sinan Rifat'ı 2005 yılında Kapadokya'da Classics albümünün kaydı sırasında tanıdım. Yaptığı ilk gitarı deneme fırsatım oldu. Sonuç şaşırtıcıydı. Gelişmesine katkı sağlayacak önerilerimi aktardım. Belirli aralıklarla gitarlarını test ettim. Her aşamada kendini aştığını gözlemledim. Özellikle yumuşak ve geleneksel klasik gitar tınısı arayanlara, Sinan Rifat'ın enstrümanlarının hitap edeceğini düşünüyorum.

Bekir Küçükay, 2 Aralık 2016, İstanbul Üniversitesi Devlet KonservatuvarıSinan Rifat Önengüt uzun yıllardır takip etme olanağını bulduğum ve en baştan beri hep enstrümanlarının hassas, kaliteli sesiyle dikkatimi çeken aynı zamanda tüm bu süreç boyunca benim ve bir çok gitaristin görüşlerini büyük bir mütevazilikle dinleyip yaptığı gitarları zaman içinde bir çok yönden yukarıya doğru kaldıran harika bir yapımcı ve insan. Ulusal gitar seviyesinin ileri gitmesi için çok önemli bir unsur olan yüksek kaliteli konser enstrümanlarının Türkiye'de üretilmesine yaptığı önemli katkılarından dolayı bir gitarist olarak çok teşekkür ediyorum, Sinan'ın gitarları her anlamda gitaristlerimizin ellerinde konser salonlarında çok daha fazla insan tarafından dinlenmeyi hakediyor...

Kağan Korad, 28 Kasım 2016, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Klasik Gitar Sanat DalıSinan Abi, Ellerine sağlık diyerek başlamak istiyorum. Çok keyif alıyorum Tesla'dan. Elimden de bırakasım gelmiyor. Karakteri o kadar güzel ki... Bir de bir nota çaldığımda bütün vücuduma iletiyor sanki notayı titreşimiyle... Hayatımın sonuna kadar iyi bakacağım ona. Şimdiye kadar sahip olduğum en özel şey o.

Ozan Fırat Kuz, 5 Ağustos 2012Sayın Sinan Rifat Önengüt'ün yaptığı gitarı bugün uzun bir süre çaldım. Bu gitar her türlü nüansı alabilmem, akordunun mükemmelliği ile dikkatimi çekti. Dengeli yapısı ile de zevk verdiği için gitarı bırakmak içimden gelmedi. Ciddi bir klasik gitar yapımcısı olan bay Önengüt'ün gitarıyla konser vermeyi arzu ediyorum. Sinan Rifat'ın ülkemiz sanatı için çok önemli bir görev üstlendiğini memnuniyetle gördüm ve haddim olmayarak tebrik ediyorum.

Ahmet Kanneci, 2 Ağustos 2012, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet KonservatuvarıSinan Rifat’ın 2011 de yaptığı gitarlardan birini kullanmaktayım, bu gitar kolay çalınıyor ve dakik entonasyona, parlak ve şeffaf bir ses tınısına ve geniş bir renk skalasına sahip. Çok sesli müziğin farklı partisyonlarını net ve ayırt edilebilir bir şekilde veriyor. Bu gitarla eserlerin müzikalitesini daha belirgin elde edebiliyorum, eserleri çalarken, gitar ses rezonansını vücuduma iletiyor böylece eseri daha fazla hissediyorum ve çalışma saatlerim keyifli geçiyor.

Mohammed Ranjbari, 27 Ekim 2011Değerli ustam , güzel insan merhaba ; çalışmalarınız ve nezaketinizden dolayı sizi kutluyorum. Dostça kalın.

Eren Şimşek, 26 Temmuz 2011Sevgili Sinan; ne kadar iyi, sabırlı, becerikli bir adam olduğunu bilecek kadar zaman geçirdim seninle. Bana gomalak yapmanın püf noktalarını öğrettin. Gitarlarının ne kadar güzel, estetik ve işçilik bakımından mükemmel olduklarını söylememe gerek bile yok.. Bir de motosikletten korkmasan.!!!

İbrahim Kırlı, 22 Mart 2011I really enjoyed playing with Sinan Rifat’s guitar. Being a spruce fan, I liked his way of choosing the wood. The guitar I had the chance to play was very easy for the left hand, and the colour variety and timbre were very inspiring. Plus, the guitar had a projection and sound sustain which were amazing to me, being still a very young guitar though! The spruce that he chose was very bright, which is a quality that I like very much: the poliphony was always very clear, and the sounds weren’t mixing excessively, like many cedar guitars. Being a clear guitar, it represents faithfully the quality of the sound that the hand creates, and if someone manages to dominate it, can produce a magic sound. Sincerely, this guitar is without doubt at the same level of the best guitars I’ve tried in Germany and France during these last years.

Alberto Mesirca, 1 Aralık 2010Değerli Sinan usta, yeni web sitenin hayırlı, uğurlu olmasını ve başarılarının devamını dilerim. Sevgiler,

Orhan Ümmetler, 23 Ağustos 2010Güzel işler yapan insanların hak ettikleri değeri bulduklarını görmek mutluluk verici. Paylaşmayı seven, işini en iyi şekilde yapmaya çalışan, sanatı ve kalbi güzel insanlarla dost olmaksa daha da mutluluk verici. İlhamın bol olsun…

Mustafa Karataş, 16 Ağustos 2010Sabırla araştırmanın, dürüstçe çalışmanın, bilimsel düşünmenin…ve de aşkın neler başarabileceğini bana gösterdiğin için asıl ben sana teşekkür borçluyum ustam. Ayrıca onca vakit harcayarak öğrendiğin değerli bilgileri hiç sakınmadan paylaşmana ne demeli? Gitarlarına layık çalgıcılar bulabilmen dileğiyle…Hep dostun, Gutay

Gutay Yıldıran, 14 Ağustos 2010, Ömer Halisdemir Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Bölümü


Anasayfa
Hakkında
Videolar

Daha fazla bilgi veya gitar denemek için iletişim